Hoppa till sidans innehåll

Webbsändning

07 APR 2013 21:51

http://styrkelyft.tv/
  • Skapad: 07 APR 2013 21:51

295634_318469261609424_927127105_n

 

FREDAG 3 maj BP + KBP

 

GRUPP 1 BP Ungdom + Junior samtliga (8 st) Invägning 14:45-16:15 Tävlingsstart 16:45

 Hagman            Sebastian         66               HerrUngdom         HasselaPowerteam                 

Jabbari               Daniel                74            HerrUngdomHasselaPowerteam 

Wennberg       Viktor                 93                        Herr Junior       Bollnäs SK        

Persson             Johan                 93                        Herr Junior       Bollnäs SK

Manuel             Juan                    105                  Herr Junior       Skellefteå AK                           

Nilsson              Calle                   105                      Herr Ungdom Hassela Powerteam

hellman             mattias              120                      Herr Ungdom Kalix SK             

Falquist             Adde                  120+                   Herr Ungdom Hassela Powerteam

  

 

Pettersson       Niklas                 120+                   Herr Junior       Bollnäs SK        

 

Grupp 2 BP Herrar senior samtliga (14 st) Invägning 14:45-16:15 Tävlingsstart ca 17:30

 

Möller                Olof                    74                        Herr Senior      Luleå AK           

Alman                Christoffer       74                        Herr Senior      Sundsvalls AK

Eriksson            Allan                   83                        Herr Senior      Härnösands AK

Ericson               Peter                  93                        Herr Senior      Härnösands AK

Byström            Anders              105                 Herr Senior      Härnösands AK                          

Isacsson            Kjell                    105                      Herr Senior      Sundsvalls AK

Lind                     Andreas            105                      Herr Senior      Sundsvalls AK

Lundin               Mikael               105                      Herr Senior      Sundsvalls AK

Vestlin               Ronny                105                      Herr Senior      Bollnäs SK        

Larsson              Markus              120                      Herr Senior      Kiruna AK        

Lundström       Mikael               120                      Herr Senior      Skellefteå AK 

Sundqvist         David                  120                      Herr Senior      Skellefteå AK

Svensson          Robert               120                      Herr Senior      Kalix SK

Sundberg         Bernt                  120+                   Herr Senior      Öjeby AK         

 

Grupp 3 BP + KBP Damer (11 st) Invägning 16:45-18:15 Tävlingsstart 18:45

 

Weinéus           Hanna                57                  Dam Senior      Östersunds AK                           

Modin                Emma                63                        Dam Senior      Bollnäs SK       

Anderheim      Karin                   63                 Dam Senior      Östersunds AK                             

Nilsson              Therese            72                     Dam Junior      Härnösands AK

Billsmon            Anna                  72                        Dam Senior      Bollnäs SK        

Hassellund       Lovisa                 72                        Dam Senior      Luleå AK 

Rohdin               Therese            84                        Dam Junior      Bollnäs SK                 

Asplund            Monica              84                        Dam Senior      Härnösands AK

Halvarsson       Åsa                      84                        Dam Senior      Sundsvalls AK

Hinnerson        Carolina             84                        Dam Ungdom Öjeby AK

 Sellen                 Jenny                 84+                      Dam Senior      Sundsvalls AK

 

 

 

 

KLBP Herrar Grupp 4 (15 st) Invägning 16:45-18:15 Tävlingsstart ca 19:45

 

Ericson               johan                 66                   Herr Ungdom Härnösands AK                          

Högström         Adam                 74                        Herr Junior       Jokkmokks SLK

Siljelöf               Niclas                 74                 Herr Junior       Jokkmokks SLK                           

Niemi                 Robin                 93                        Herr Junior       Luleå AK           

Hedman            Marcus              83                        Herr Senior      Luleå AK           

Lindahl               Patrik                 83                        Herr Senior      Malå AK

Israelsson         Mikael               83                   Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Lindgren           Bo                        83                        Herr Senior      Malå AK

Jansson             Malte                 93                        Herr Senior      Härnösands AK

Thörngren        Sven                   93                        Herr Senior      Umeå Power 

Rekonius          Elias                    105                      Herr Ungdom Skellefteå AK

Pahkamaa        Andreas            105                      Herr Senior      Öjeby AK         

Palmroth          Danny                105                      Herr Senior      Härnösands AK

Winbjörk          Patrik                 105                  Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Carlsson            Anders              120+               Herr Senior      Smedjebackens AK                  

 

 LÖRDAG 4 maj KSL senior herrar och KSL+ SL damer

Grupp 1 KSL Herrar Senior klass -74 och -83  (9st) Invägning 7:00-8:30 Tävlingsstart 9:00 

Kohkoinen       Mikael               74                        Herr Senior      Luleå AK           

Kula                    Tomas                74                  Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Larsson              André                74                        Herr Senior      Luleå AK

Israelsson         Mikael               83                  Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Birgersson        Christian           83                        Herr Senior      Luleå AK

Svedin               Simon                83                   Herr Senior      Sundsvalls AK                            

Gliza                   Ahmed              83                        Herr Senior      Härnösands AK

Lindkvist           Tommy              83                        Herr Senior      Jokkmokks SLK

Olofsson           Anders              83                        Herr Senior      Jokkmokks SLK

 

Grupp 2 Damer KSL + SL samtliga (9 st) Invägning 7:00-8:30 Tävlingsstart ca 9:45

Eriksson            Matilda              47                   Dam Ungdom Jokkmokks SLK

Sjöberg             Jenny                 57                    Dam Senior     Luleå aK                                       

Sundqvist         Ida                       63                    Dam Junior      Öjeby AK

Salevik               Angelica            63                    Dam Junior      Sundsvalls AK

Strömbäck       Edit                     72                     Dam Junior      Öjeby AK         

Ögren                Johanna            72                     Dam Junior      Luleå AK

Jonsson             Teresa               72                   Dam Senior      Östersunds AK                           

Uhlin                  Joanna              72                        Dam Senior      Sundsvalls AK

Hinnerson        Carolina             84                  Dam Ungdom Öjeby AK 
        

Grupp 3 KSL Herrar senior klass -105 och -120 (14 st) Invägning 12:30-14:00 Tävlingsstart 14:30

Hedqvist           Patrik                 105                      Herr Senior      Luleå AK

Berglund           Lars                     105                      Herr Senior      Luleå AK

Boija                   Niklas                 105                      Herr Senior      Sundsvalls AK

Pahkamaa        Andreas            105                      Herr Senior      Öjeby AK         

Rickan                Christopher     105                      Herr Senior      Kubbe-Norrflärke IF

Sehlström        Marcus              105                 Herr Senior      Östersunds AK                           

Winbjörk          Patrik                 105                 Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Ågren                 Stefan                105                Herr Senior      Härnösands AK

Steggo               Per-thomas     120                      Herr Senior      Öjeby AK

Bromme           Patrik                 120                      Herr Senior      Sundsvalls AK

Johansson        Johnny              120                  Herr Senior      Malmbergets Allmänna IF     

Renholm           Jesper                120                 Herr Senior      Östersunds AK                           

Näslund            Marcus              120                      Herr Senior      Umeå Power 

Öberg                Christoffer       120                      Herr Senior      Sundsvalls AK

 

Grupp 4 KSL Herrar Senior  klass -93 och +120 (7 st) Invägning 12:30-14:00 Tävlingsstart ca 15:30

Wulffeld           Thomas             59                        Herr Senior      Sundsvalls AK

Hertzman         Patrik                 93                        Herr Senior      Sundsvalls AK

Larsson              Joakim               93                        Herr Senior      Luleå AK

Johansson        Emil                     93                        Herr Senior      Umeå Power 

Sandström       Mikael               93                        Herr Senior      Kubbe-Norrflärke IF

Wickman          Anders              93                   Herr Senior      Östersunds AK                           

Lundberg          Jan                      120+                   Herr Senior      Umeå Power 

 

SÖNDAG 5 maj KSL Herrar U/J och SL Herrar U/J/S       

Grupp 1 KSL Herrar Juniorer och ungdomar (12 st) Invägning 7:00-8:30 Tävlingsstart 9:00
Forsberg           Pontus               74                     Herr Ungdom Kubbe-Norrflärke IF                

Björk                  Alexander        83                        Herr Junior       Luleå AK           

Johansson Sletbakk Martin    83                        Herr Junior       Malå AK           

Näslund            David                  83                        Herr Junior       Luleå AK           

Persson             Dennis               83                        Herr Junior       Härnösands AK

Vikberg             Joakim               83                        Herr Junior       Öjeby AK

Degerman        Erik                      93                        Herr Junior       Öjeby AK         

Holmström      Oskar                 93                        Herr Junior       Luleå AK           

Sjöström           Andreas            93                        Herr Junior       Umeå Power 

Wiberg              Anton                93                        Herr Ungdom Bollnäs SK

Renholm           Joakim               120                Herr Junior       Östersunds AK                           

Byström            Marcus              120+                   Herr Ungdom Kubbe-Norrflärke IF

 

Grupp 2 SL Herrar junior och ungdom (9 st) Invägning 7:00-8:30 Tävlingsstart ca 10:00

 

Hagman            Sebastian         66           Herr Ungdom Hassela Powerteam                            

Jabbari               Daniel                74         Herr Ungdom Hassela Powerteam                       

strindlund        John                   74           Herr Ungdom Hassela Powerteam                          

Åström              Joel                     83            Herr Ungdom Hassela Powerteam

Nilsson              Calle                   105         Herr Ungdom Hassela Powerteam

Persson             Alexander        105                      Herr Ungdom Öjeby AK         

Falquist             Adde                  120        Herr Ungdom Hassela Powerteam                         

Hellman            Mattias              120                      Herr Ungdom Kalix SK

Hellberg            Jens                    120               Herr Junior       Östersunds AK                           

 

Grupp SL 3 Herrar Senior samtliga (9 st) Invägning 13:00-14:30 Tävlingsstart 15:00

Wellander        Robin                 74                        Herr Senior      Jokkmokks SLK

Johansson        Andre                83                        Herr Senior      Kiruna AK        

Stenström        David                  83                        Herr Senior      Jokkmokks SLK

Gliza                   Ahmed              83                        Herr Senior      Härnösands AK

Björk                  Niklas                 93                        Herr Senior      Öjeby AK

Högström         Christer             93                    Herr Senior      Jokkmokks SLK                           

Blomfeldt         Tobias                105                 Herr Senior      Jokkmokks SLK                           

Dela                    Andreas            105                      Herr Senior      Kiruna AK        

Lakso                  Joakim               105                      Herr Senior      Luleå AK           

 

 

 

Skribent: Christer Högström
E-post: This is a mailto link





 






 

 

Postadress:
Norra Norrlands Styrkelyftförbund
Rasmus Schurmann, Gnejsvägen 45
907 40 Umeå

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: rasmus__sch@hotmail....

Se all info